Haxhi Krasniqi fillon me sukses në Sat.1

Nr. 3 i botës në kategorinë gjysmë të rëndë Robin Haxhi Krasniqi të Shtunën në Dessau të Gjermanisë e mposhti Nr. 5 të botës Oleksandr Cherviak duke e rrahur 12 raunde në mënyren më të mirë të mundshme. 


 

Read more: Haxhi Krasniqi fillon me sukses në Sat.1

Haxhi Krasniqi e fiton edhe titullin Nr. 5!

Boksieri shqiptar Robin Haxhi Krasniqi ka arritur të fiton edhe titullin e pestë në boksin profesionist! Pas titullit të Gjermanisë, titullit WBO të Europës dhe dy herë titullit WBO International Krasniqi arriti të fiton mbrëmë në Dessau edhe një titulli të ri, e ai është titulli WBA Continental. 12 raunde luftë të nivelit botërorë ndaj ukrainasit Oleksadr Cherviak, 12 raunde epërsi, një duel në një temperaturë mbi 55 grad celcius në sallë, një fitore e madhe për popullin shqiptar.

Read more: Haxhi Krasniqi e fiton edhe titullin Nr. 5!

Krasniqi vs. Cherviak të Shtunen LIVE në Sat1 dhe RTK

Lufta për titujt WBO International dhe WBA Continental në kategorinë gjysmë të rëndë në mes të Haxhi Krasniqit dhe Oleksandr Cherviak do të zhvillohet këtë të Shtunë në Anhalt Arena të qytetit gjerman Dessau dhe do të transmetohet LIVE në kanalin privat gjerman SAT.1 sikur edhe në kanalin publik të Kosovës RTK. Fituesi i këti dueli nuk bëhet vetëm pronarë i dy titujve të rëndësishëm, por i afrohet shumë afër titullit të botës, qoftë në Federaten WBA apo edhe në WBO.

Read more: Krasniqi vs. Cherviak të Shtunen LIVE në Sat1 dhe RTK

Gjetan Keta fiton titullin e WBC Euro-Aziatikë

Vëllezërit Gjetan dhe Ferit Keta shenuan fitore mbrëmë në München të Gjermanisë. Në duelin kryesor të mbrëmjes (Boks Profesionist) Gjetan Keta e fitoj titullin WBC Euro-Aziatikë ndaj Mikheil Khutsishvili nga Gjerorgjia. Keta dhe Khutsishvili luftuan në kategorinë e mesme 72 kg, boksieri shqiptar në një duel super të fortë e ndali rivalin e tij në raundin e 7. 

 

Read more: Gjetan Keta fiton titullin e WBC Euro-Aziatikë