Wladimir Klitschko vs. Alexander Povetkin me 5 Tetor

Wladimir Klitschko me 5 Tetor do të ngjitet serish në ring, kësaj radhe në Rusi para kundër rusit Alexander Povetkin, një boksier me vlera të ngjajshme amatore si Wladimiri (kampion botërorë dhe olypmik) si dhe boksier i pamposhtur në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. 26 fitore në 26 beteja i ka shenuar Povetkin deri tani dhe është bërë shpresa e boksit rus. Wladimir Putin është një tifoz i madhë i Povetkinit dhe do të mer pjes në këtë eveniment gjigajnd para 50.000 shikesve në Olympiski Arena të Moskës.


Për kampionin absolut Wladimir Klitschko do të jetë kjo ndeshja Nr. 64 në boksin profesionist dhe vetëm sfida e radhës, megjithëse Povetkin për nga cilësia është më të vërtetë kundërshtari më i mirë i Klitschkovit që nga David Haye.

Rreth 13 Milion Euro i ka të garantuara Klitschko për këtë luftë, është paga më e madhe që e ka marë deri tani e financuar nga një miliarder rus i cili i fitoi të drejtat e organizimit të kësaj mbrëmje në një ankand para 3 muajve. Ndeshjen Klitschko vs. Povetkin do të mund ta ndiqni me 5 Tetor LIVE në kanalin televiziv gjerman RTL nga ora 22:45.


AlbanianBoxing.com
29.09.2013