Rezultate nga fundjava 35/2011

Të Shtunen me 3 Shtator në Liezen të Austrisë doli në ring boksieri shqiptarë Petrit Mazrekaj i cili shenoj fitoren e katërt më radhë në boksin profesionist. Mazrekaj ka filluar karrierën para 6 javësh dhe në një kohë rekord i ka shenuar 4 duele, 4 fitore, 3 me KnockOut.

Read more: Rezultate nga fundjava 35/2011

Manuel Charr hyn në TOP15-shen e botës

Boksieri gjerman me prejardhje siriane Manuel Charr i njohur si "Diamond-Boy" në Gjermani, është rënditur në muajin Gusht 2011 në Nr. 13 të botës në federatën WBA si dhe në Nr. 14 në federatën IBF në peshat e rënda. Charr ëshë 115 kg i rëndë dhe 1,93 i gjatë, një kampion i ardhshëm i botës?

Read more: Manuel Charr hyn në TOP15-shen e botës

Karoly Balzsay bëhet kampion bote sërish

Boksieri i talentuar hungarez Karoly Balzsay, 32 vjeçar, arrin të bëhet kampion bote në kategorinë super të mesme për herë të dytë. Balzsay e mposhti mbrëmë ukrainasin Stanyslav Kashtanov në vëndin e tij dhe e fitoj kështu titullin vakant të federatës së lashtë botërore WBA.

Read more: Karoly Balzsay bëhet kampion bote sërish

Teddy Atlas mposhti trajnierin gjerman Michael Timm

Mbrëmë në Erfurt të Gjermanisë u boksua për titullin WBA të botës në peshat e rënda në mes të rusit Alexander Povetkin dhe usbekistanasit Ruslan Chagaev, por beteja u diktua nga trajnierët e atletëve dhe fitues doli amerikani Teddy Atlas!

Read more: Teddy Atlas mposhti trajnierin gjerman Michael Timm

Dueli i artë në Supermiddleweight: Stieglitz vs. Kessler

Me 5 Nëntor në Kopenhagen të Danimarkës do të zhvillohet një nga duelet më interesante të vitit 2011 në kategorinë super të mesme. Kampioni WBO i botës Robert Stieglitz do të mbron titullin e tij kundër ish kampionit të shumëfisht të botës dhe pjesmarrësit të Super Six Tournament Mikkel Kessler.

Read more: Dueli i artë në Supermiddleweight: Stieglitz vs. Kessler