WBC Light Heavyweight: Bernard Hopkins vs. Chad Dawson

Kampioni më i vjetër i botës në të gjitha kohërat Bernard "The Executioner" Hopkins, 46 vjeçar, do të mbron titullin WBC të botës në kategorinë gjysmë të rëndë, të fituar me 21 Maj 2011 kundër 29-vjeçarit Chad Dawson, ish kampion i botës në këtë kategori.

Read more: WBC Light Heavyweight: Bernard Hopkins vs. Chad Dawson

Hernandez kampion i ri i botës në Cruiserweight

Kubanezi 26-vjeçar Yoan Pablo Hernandez me vëndbanim në Berlin, u bë mbrëmë në Neubrandenburg të Gjermanisë kampion i ri i botës në federatën IBF, kategoria "Cruiserweight" 90 kg duke e mposhtur kampionin Steve Cunningham. Hernandez e rrëzoi kampionin e botës Cunningham që në raundin e parë, dhe e udhëheqi pastaj duelin deri në raundin 6.

Read more: Hernandez kampion i ri i botës në Cruiserweight

Yuriorkis Gamboa mbetet i pamposhtur

Supertalenti kubanez dhe kampioni i shumëfishtë i botës në boksin olympik e profesionist Yuriorkis Gamboa mposhti mbrëmë në Atlantic City boksierin e kategorisë "super featherweight" Daniel Ponce de Leon me TKO në raundin 8.

Read more: Yuriorkis Gamboa mbetet i pamposhtur

Floyd Mayweather Jr. rikthen titullin e botës

Boksieri më i mirë në botë në të gjitha kategoritë e boksit profesionist Floyd Mayweather Jr. arriti mbrëmë të rrëzon kampionin WBC të botës në peshat "Welter" Victor Ortiz me KnockOut klasik në raundin 4. Në rënditjet e boksierëve më të mirë të të gjitha peshave, Mayweather ka kaluar Pacquiao me 219 poena.

Read more: Floyd Mayweather Jr. rikthen titullin e botës

Vitali Klitschko ndali polakun Tomasz Adamek

Kampioni WBC i botës në peshën e rëndë Vitali Klitschko mposhti mbrëmë në Poloni vëndasin Tomasz Adamek me TKO në raundin 10. Pas një breshërie goditjesh e ndaloi gjyqtari i ringut këtë përballje të pabarabartë.

Read more: Vitali Klitschko ndali polakun Tomasz Adamek