Kush është Ruslan Chagaev?

Disa ditë na ndajnë nga dueli Chagaev - Skelton që do të takohen të Shtunën në Burg-Wechter në Düsseldorf të Gjermanisë. Kjo do të jetë mbrojtja e parë e titullit për kampionin në fuqi të versionit WBA, Ruslan Chagaev.

Read more: Kush është Ruslan Chagaev?

Lajme nga boksi ndërkombtar

Ish-kampioni i botës, 44 vjeqari i botës Evander Holyfield 42-8-2 (27 KO) i cili ka për qëllim të bëhet edhe një herë kampion i botës, edhe një herë tregoi superiotetin e tij duke fituar po ashtu Amerikanin e shtyrë në moshë 41 vjeqarin Lou Savarese 46-7-0 (38 KO) duke i dhënë dy knock down e fiton  me vendim unanim të gjyqëtarëve.

Read more: Lajme nga boksi ndërkombtar

Miguel Cotto fiton ndaj Judah

WBA kampioni i kategorisë velter, Miguel Cotto 30-0-0 (25 KO) ka shënuar fitore me knock out teknik ndaj sfiduesit Zab Judah 34-5-0 (25 KO) para 20.658 shikuesve në Madison Square Garden në New York.Match-i i Tarverit me Muriqin dhe Dawsonit me Jeffersin ishin nën hije të këtij super spektakli boksiv, per shkak se ishin te dy duelet ne te njejten kohë.

Round-i i parë filloi mirë për Judah i cili i dha një uppercut të fortë Cottos. Pasi që mori këtë goditje të cilën e dërmoi keq ai ja ktheu me një low blow (goditje e ndaluar nën brez). Cotto ishte efektiv në round të dytë mirëpo prapë merr një goditje të fortë në fund të round-it. Në pushim të këtij roundi Cotto ishte i lënduar dhe goja i ishte mbushur plot me gjak. Lufta vazhdoi të bëhej edhe më interesante dhe gjithënjë duke rritur ritmin e duelit mjaft interesant, kështu që deri në roundin e nëntë lufta ishte e barabartë. Roundi i dhjetë dha për së afërmi fituesin ku Cotto me një të djath`të të fortë i dha knock down-in e parë Judah-it, dhe kulminacioni erdhi në round të njëmbëdhjet me në tjeter knock down dhe referi Arthur Merchant Jr. ndali luftën.

 

Albanian-Boxing.com ne FORUM ha hapur edhe nje Temë për peshat e mesme ku mund te diskutoni çdo lufte dhe mund te hapni tema te ndryshme vetevetiu.

 

Artan Verbica

11.06.2007

 

 

 

Read more: Miguel Cotto fiton ndaj Judah

Oleg Maskaev dhe Samuel Peter

Oleg Maskaev - The Big "O" 34-5-0 (26 KO) dhe Samuel Peter - "Nightmare" 28-1-0 (22 KO) janë prezantuar edhe zyrtarisht para gazetarëve. Të dy boksieret ishin mjaft optimist dhe në deklaratat e tyre të dy dhanë fjalë të mëdha. Për kampionin Maskaev kjo do të jetë mbrojtja e dytë.

Read more: Oleg Maskaev dhe Samuel Peter

Muaji Shtator sjell duele te medha

Muaji shtator do të jetë me përplot duele interesante. Së pari Nuri Seferi do të ndeshet me Alexander Alexaeev që do të jetë për ne dueli në qender të vëmendjes në paramatch të Brahmer - Veit që pritet po ashtu të jetë duel mjaft interesant.

Read more: Muaji Shtator sjell duele te medha