Wladimir Klitschko e ndal edhe rusin Povetkin

Kampioni u shumëfishtë i botës në kategorinë e rëndë Dr. Wladimir Klitschko e ka mposhtur mbrëmë në vëndin e tij, në Moskë, rusin Alexander Povetkin i cili deri në atë moment ishte i pamposhtur si profesionist dhe një boksier shumë i suksesshëm amator. Klitschko fitoi me poena mi 12 raunde, Povetkin gjindej disa here në dysheme, një duel i pabarabartë por jo shumë i bukur për shkak të shumë klinqeve të kampionit Wladimir Klitschko.

Read more: Wladimir Klitschko e ndal edhe rusin Povetkin

Wladimir Klitschko vs. Alexander Povetkin me 5 Tetor

Wladimir Klitschko me 5 Tetor do të ngjitet serish në ring, kësaj radhe në Rusi para kundër rusit Alexander Povetkin, një boksier me vlera të ngjajshme amatore si Wladimiri (kampion botërorë dhe olypmik) si dhe boksier i pamposhtur në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. 26 fitore në 26 beteja i ka shenuar Povetkin deri tani dhe është bërë shpresa e boksit rus. Wladimir Putin është një tifoz i madhë i Povetkinit dhe do të mer pjes në këtë eveniment gjigajnd para 50.000 shikesve në Olympiski Arena të Moskës.

Read more: Wladimir Klitschko vs. Alexander Povetkin me 5 Tetor

Fundjavë me shumë duele nderkombtare

Fundjava e ardhshme sjell plot duele të shkelqyeshme ndërkombtare në kategori dhe vënde të ndryshme të botës. Të Premtën në Galati të Rumanisë do të zhvillohet dueli për brezin WBO të Europës në peshat e rënda në mes të kampionit Christian Hammer dhe sfiduesit Leif Larsen nga Norvegjia. Ndërsa të Shtunen ne Gjermani ngjiten në ring Abraham, Pulev etj.

Read more: Fundjavë me shumë duele nderkombtare

Floyd Mayweather Jr. vazhdon të mbizotron boten e boksit

Ai është vetëm 1.71 m i gjatë dhe 68 kg i rëndë, por ai është boksieri Nr. 1 në botë mbi të të gjitha kategoritë dhe sportisti më i paguar në rruzullin tokësorë! Fjala është për Amerikanin Floyd Mayweather Jr. i cili mbrëmë e shenoi fitoren e 45 profesioniste duke mos humbur kurr dhe gjithnjë duke luftuar ndaj kundërshtarëve më të mirë të globit. 

Read more: Floyd Mayweather Jr. vazhdon të mbizotron boten e boksit

Charr, Boytsov dhe Licina i rrëzuan kundërshtarët në raundin 3

Të Shtunen me 15 Qershor u zhvillua mbrëmja "tradicionale" e boksit në Hattersheim të Gjermanisë, mbrëmja e 10 dhe e fundit, e cila organizohej nga Ebby Thust dhe Hako Sevecke ku u ngjiten disa emra të njohur në ring, siq janë: Manuel Charr, Denis Boytsov dhe Enad Licina. Interesante ishte se të gjithë fituan me KnockOut në raundin 3.

Read more: Charr, Boytsov dhe Licina i rrëzuan kundërshtarët në raundin 3

Page 1 of 39